استانداردهای طراحی اتاق کودک

بسیاری از متخصصین تعلیم و تربیت براین عقیده اند که شخصیت اصلی هر انسان در هفت سال اول شکل میگیرد. از آنجاییکه یکی از عوامل اصلی رشد و یادگیری فعالیت کودک، فضایی است که برای کودک در نظر گرفته می شود، این فضا باید مناسب برای رشد فیزیکی، ذهنی و عاطفی کودک باشد. بنابراین ایجاد یک فضای معماری که میتواند شرایط ذهنی و روانی را برای کودک فراهم نماید، بسیار مهم است.

در طراحی اتاق کودک باید به این مسئله توجه نمود که این اتاق با روحیه کودک منطبق بوده و در پاره ای موارد قابل استفاده تا زمان مدرسه رفتن او باشد. طراحی این فضا منحصر به فرد است، بسیاری خود مایلند در مورد اتاقشان تصمیم بگیرند، رنگ دیوارها را انتخاب کنند و …

ار آنجائیکه طراحی کودکانه، اشکال معماری و شاخص های مخصوص خود را دارد، بنابراین در طراحی اتاق کودک باید ذوق و دقت زیادی را مبذول داشت. اتاق کودک، فضایی است که کودک در آنجا بازی می کند، در رویاهای خود فرو میرود، آواز میخواند و همواره در جنب و جوش است. پس باید طراحی در آن صورت پذیرد که پاسخگوی این نیازها باشد و البته با روحیات و حال و هوای کودک مناسب باشد.

نکاتی که باید در طراحی اتاق کودک مدنظر داشت:

1- مشورت با کودک:

فعالیتهای کودک در وهله اول می بایست مورد مطالعه قرار گیرند و مشخص شود که کودک به چه فعالیتهایی علاقه بیشتری نشان میدهد. بعد به او حق انتخاب داده و کمکش کنیم که محیط خود را بشناسد. استعدادهای خود را بشناسد. با این کار حس مسئولیت پذیری را هم در او ایجاد کرده ایم.

2- مقیاس مبلمان:

از آنجایی که توانایی ها و اندازه یک کودک با بزرگسال متفاوت است، در زمینه اندازه میز، صندلی، مبلمان ، تخت، دستگیره ها، فضای بازی، … مطالعه جامعی صورت پذیرد.

3- تقصیمات فضا :

با توجه به اینکه کودک در اتاقش فعالیتهای مختلفی انجام می دهد و البته فضای استراحتش نیز می باشد، لازم است فضاهایی به تفکیک برای مطالعه ، بازی و قراردادن اسباب بازی و .. در نظرگرفته شود.

4- محدودیت :

کودک همواره کنجکاو و بی باک است. بنابراین نباید وسایل خطرناک از قبیل پریزهای بدون محافظ ، پنجره های با قابلیت دسترسی راحت به فضای ازاد و … در دسترس او باشد.

-رنگ:

با مطالعاتی که روانشناسان انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که استفاده از رنگهای روشن، نشاط و شادابی در کودک ایجاد به وجود آورده و در حس خلاقیت و آفرینش کودک سهم به سزایی دارد. البته هر کودک نیاز خاص خود را نیز دارد. به طور مثال در کودکانی که زمینه پیش فعالی در آنها وجود دارد، استفاده از رنگهای قرمز، مخمل آسایش و آرامش او خواهد بود و وضع او را تشدید خواهد کرد.
رنگ قرمز باعث شدت بخشیدن به تنفس کودکان می شود و باعث بی خوابی در آنها می شود، بنابراین ملحفه تخت کودک نباید قرمز باشد. استفاده از رنگ آبی در اتاق کودک موجب ایجاد آرامش در فضا می شود ولی اگر به صورت خالص استفاده شود، موجب می شود که کودک درونگرا شود و دچار افسردگی گردد.
قراردادن رنگ آبی درکنار قرمز ، تا اندازه زیادی ، خاصیت هیجانی قرمز را کمرنگ تر خواهد کرد.
وجود رنگ نارنجی در طراحی اتاق کودک، به علت خاصیت استقلال طلبی آن ، تاثیر زیادی در مستقل شدن کودک خواهد داشت. از طرفی جزء رنگهایی است که اعتماد به نفس در کودک افزایش می دهد.
رنگ زرد باعث تقویت تمرکز و شدت دادن به متابولیسم بدن کودک میشود. با وجود اینکه رنگ زرد یک رنگ شاد است اما بیشتر مردم در اتاق زرد، هیجانشان را از دست می دهند و کودکان بیشتر گریه می کنند. به کار بردن رنگ زرد خالص در اتاق خواب، مخصوصا اتاق کودک مطلوب نیست، زیرا باعث کور رنگی می شود.
سبز آرامش بخش است و تنش را برطرف می کند و برای اتاق کودک مناسب است. سبز نشان دهنده ی آرامش و امیدواری است. این رنگ با عنصر چوب در ارتباط است و جوانه زدن و رشد گیاهان را به خاطر می آورد و برای رشد کودکان مفید است.
زرد و سبز رنگهای معرف بهار هستند . ترکیب رنگ سبز و آبی برای کودکان و به خصوص پسران مناسب است.
رنگ بنفش باعث افزایش حس آرامش می شود، از اینرو برای اتاق خواب کودکان مناسب است.

اصولی که در طراحی اتاق کودک باید رعایت شود : مقیاس مبلمان، تقسیمات فضایی، محدودیت ها، رنگها، رو شنایی و پنجره ها باید مد نظر قرار بگیرند

 

6-روشنایی:

روشنایی اتاق کودک باید کامل باشد. چه بسا اتاقهای تاریک و یا با نور مصنوعی ، اثر منفی در او خواهد داشت. 7- پنجره ها : نوع پنجره ها در اتاق کودک از اهمیت ویژه ای برخ.ردار است. ارتفتاع پنجرهها باید به صورتی باشد که کودک بتواند به راحتی خارج از ساختمان را مشاهده کند و البته امنیت او نیز تامین شودو دستگیره ها طوری باشد که به راحتی باز نشود. بهترین نور برای کودک ، نور شمال است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *