کنفرانس بین المللی حقوق کودک در تهران برگزار می شود

چالش‌های اساسی حوزه حقوق کودک را مدیریت می‌کنیم:

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک افزود: ما سال جاری را سال تحول در حوزه حقوق کودک نام نهاده‌ایم و تلاش داریم حداقل تا پایان سال چالش‌های اساسی حوزه حقوق کودک را مدیریت کنیم.

عباسی گفت: مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک نهاد سیاست‌گذاری، هماهنگی، نظارت و پایش و ترویج و ارتقای حقوق کودکان را برعهده دارد. ما اهداف مشترکی با یونیسف داریم و برگزاری این جلسات می‌تواند دیدگاه‌های ما را به هم نزدیک کند.

معاون وزیر دادگستری اضافه کرد: همچنین می‌توانیم در پرتو سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و همکاری وزارت امور خارجه گام‌های مثبتی برای تحقق حقوق کودکان برداریم.

برگزاری ۳۱ کنفرانس در مورد چالش های حقوق کودک در استان ها :

عباسی از لزوم گسترش حقوق کودک در سطح کشور سخن گفت و اظهار داشت: اگرچه پس از انقلاب اسلامی اقدامات خوبی در حمایت از حقوق کودکان انجام شده ولی وزارت دادگستری با ایجاد مراجع متناظر استانی تلاش داشته است تا با استفاده از ظرفیت دفتر امور بانوان و خانواده استانداری‌­ها تحولی در این حوزه ایجاد کند. همچنین به مناسبت سی‌امین سالگرد تصویب کنوانسیون، مرجع با شناسایی و احصای چالش‌های هر استان در سال ۹۸ سی‌ویک کنفرانس تخصصی را در سطح کشور و در هر استان برگزار می‌کند.

کلینیک حقوق کودک راه اندازی می‌شود:

وی افزود: در سال جاری تلاش می‌کنیم تا در تمامی استان‌­ها کلینیک حقوق کودک را با رویکرد ارائه مشاوره، آموزش، مددکاری اجتماعی و معاضدت به خانواده­‌ها دایر کنیم. این اقدام با اهداف ایجاد شهر دوستدار کودک هماهنگ است و در گام بعدی به دنبال ارتقای حقوق کودک در سطح کشور هستیم.

تهران- ایرنا- معاون حقوق بشر و امور بین­‌الملل وزیر دادگستری، از برگزاری کنفرانس بین‌المللی حقوق کودک و جشنواره ملی حقوق کودک در آبان امسال در تهران خبر داد.

ایران دستاوردهای بسیاری در حقوق کودک داشته است

خانم مندیپ اوبرایان رئیس دفتر نمایندگی یونیسف در ایران گفت: امسال سی‌امین سالگرد تصویب کنوانسیون حقوق کودک است و زمانی که کشورها به اقدامات خود طی این سی‌سال می‌نگرند، به این نتیجه می‌رسند که نباید در ترویج حقوق کودک جزء‌نگر بوده و باید رویکرد کل‌نگر و عام اتخاذ کرد.

وی از برگزاری مدرسه تابستانه تبریز تشکر کرد و آن را گامی رو به جلو به منظور ترویج حقوق کودک دانست و گفت: حق بر بهداشت، تحصیل و دسترسی به غذا در کنار هم معنا می‌دهد و می‌تواند فرصت زندگی بهینه را برای کودکان فراهم کند. همانطور که در پیام تبریز هم عنوان شد، ایران دستاوردهای زیادی در حوزه کودک همچون کاهش مرگ و میر کودکان و افزایش دسترسی دختران به آموزش داشته است.

اوبرایان افزود: یونیسف با دستگاه‌های متولی بحث کودک به صورت جداگانه تفاهم‌­نامه همکاری دارد ولی ظرفیت شورای هماهنگی مرجع ملی که بیش از ۱۶ دستگاه در آن عضویت دارند، ظرفیت مطلوبی برای پیگیری حقوق کودکان است. (منبع ایرنا)

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *