خانه و شهر کودک در روز جهانی کودک

در سال ۱۹۸۶ در چنین روزی ۲ تن از دانش‌آموزان ۹ ساله مدرسه آتاتوری در نیویورک با نگارش نامه‌ای از همه بچه‌های دنیا خواستند که با هم روزی را به صلح اختصاص دهند، در پیام این بچه‌ها که بنیانگذاران روز جهانی کودک شدند، آمده است:

بزرگترهای ما عقاید ثابتی دارند. آن‌ها ما را دوست دارند چون بچه‌هایشان هستیم اما آیا آن‌ها می‌دانند که چه دنیایی را برای ما به‌وجود می‌آورند. اگر کمترین اشتباهی در ماشین هسته‌ای آن‌ها رخ دهد ما هرگز شانسی برای رشد نخواهیم یافت. ما امکانی برای رشد و پرورش می‌خواهیم.

کودکان در روز جهانی کودک می‌خواهند این تضاد را یادآور شوند در حالی که سالانه هزینه‌های غیرقابل تصوری صرف تولید انواع سلاح‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای می‌شود، کودکان بسیاری شرایط مناسب و استاندارد برای رشد و آموزش، بستری مناسب برای شکوفایی خلاقیت و توانمندی خود ندارند. کودکان، آسیب‌پذیرترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچ‌چیز آنان از جمله غذا، پوشاک، آموزش، تربیت و نیازهای دیگرشان نباید کاست عدم توجه به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه‌هایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را خدشه‌دار می‌سازد به امید اینکه اقتصاد آینده کشور تامین باشد نه توجیه و بازده اقتصادی دارد و نه حرکتی انسانی محسوب می‌شود.

روز جهانی کودک در سراسر جهان انگیزه‌ای برای توجه به حقوق کودکان است. کشورهای جهان بنا بر سنت و فرهنگ خود، این روز را به گونه‌‌های مختلف برگزار می‌کنند این روز در ایران ۱۶ مهر جشن گرفته می‌شود، ایده‌ برگزاری روز جهانی کودک، به «کنفرانس جهانی برای رفاه کودکان» بازمی‌گردد که در ماه اوت سال ۱۹۲۵ در ژنو برگزار شد. در این کنفرانس، نمایندگان ۵۴ کشور گردآمده بودند تا منشوری در دفاع از حقوق کودکان تصویب کنند.

در ایران در سال ۱۳۷۲ جلسه‌ای با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برخی دیگر از نهادها و انجمن‌ها تشکیل شد که در نهایت ابتدا منجر به انتخاب روز ۹ اکتبر به عنوان روز جهانی کودک می‌شود که در ادامه این تاریخ به ۸ اکتبر برابر با ۱۶ مهرماه تغییر می‌کند، تصمیم این گروه به دفتر یونیسف در ایران اطلاع و به عنوان روز جهانی کودک در ایران به رسمیت شناخته می‌شود در ادامه نیز شورای فرهنگ عمومی این روز را تصویب می‌کند که به تقویم رسمی کشور اضافه می‌شود در همین راستا ریاست انجمن صنفی کارفرمایی طراحی و معماری شهر تهران سیدکاظم سیدمراد با عنوان متولی خانه و شهر کودک در جمع کودکان، نوجوانان و دانش‌آموزان شهر تهران ضمن تبریک این روز اعلام کرد: در حقیقت روز جهانی کودک بهانه‌ای برای ورود به جهان کودکان است؛ مرکز تخصصی خانه و شهر کودک به عنوان اولین نهاد متولی معماری کودک با هدف ارتقای آموزش و ایجاد فضاهای تعلیم و تربیت منطبق با استاندارد جهانی در مهدهای کودک، مدارس و همچنین ارائه خدمات مشاوره و درمانی به صورت تخصصی در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می‌نماید.

در این مراسم که به میزبانی مرکز تخصصی خانه و شهر کودک برگزار شد ابتدا یکی از کودکان آیاتی از قرآن کریم تلاوت نمود، سپس سرود جمهوری اسلامی با همخوانی کودکان اجرا شد پس از آن یکی از کودکان دکلمه‌ای را در خصوص روز جهانی کودک و لزوم توجه و همدلی با کودکان جهان اجرا نمود شایان ذکر است این مراسم با اجرای نمایش عروسکی و برگزاری مسابقات و سرگرمی‌های متنوع ادامه یافت و در پایان، آثار کودکان را در معرض عموم مردم و مسئولین کشور به نمایش گذاشته شد، همچنین در راستای ارزش‌گذاری هنر کودک و توجه بیشتر به کودک و نوجوان با اهداء جوایز ارزنده و تندیس‌های نفیس معمار آینده به کودکان علاوه بر ارتقای سطح علمی و مهارت‌افزایی، اعتمادبه‌نفسی بی‌شائبه جهت با صلابت گام برداشتن در مسیر آینده و سازندگی کشور اهدا شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *